Nestle
PRODUKTY I PRZEDSIĘBIORSTWA STOWARZYSZONE:
Nescafé, Perrier, Vittel, Nesquik, Maggi, Milkybar, KitKat, Lion, L'Oréal (jako udziałowiec)
Na rynku polskim Nestle posiada Winiary.
Ta szwajcarska kompania posiada 50.1% udziałów w izraelskim producencie żywności Osem Investments. W grudniu 2000 zapowiedziała, że zainwestuje miliony dolarów na otwarcie nowego ośrodka Research & Development w izraelu [1].
W 1998, Pan Peter Brabeck-Letmathe w imieniu Nestle przyjał Nagordę Jubileuszowš od premiara Netanyahu. Nagroda ta jest najwyższym wyrazem uznania przyznawanym przez "Państwo Izrael" dla tych jednostek i organizacji, które przez swoje inwestycje i relacje biznesowe, najwięcej uczyniły dla wzmocnienia izraelskiej ekonomii [2].
DODATKOWE INFORMACJE I ODNIESIENIA:
[1]
Nestle buduje centrum R&D (Research & Development - Badań i Rozwoju) żywności.
http://www.arabia.com/qatar/business/article/english/0,5508,36207,00.html
Szwajcarski gigant, który posiada 50.1% udziałów w izraelskim producencie żywności Osem zainwestuje miliony dolarów na otwarcie nowego ośrodka R&D.
24 grudnia 2000, 12:17
TEL AVIV (Reuters)
- Według sobotnich doniesień gazety Maariv, szwajcarski potentat spożywczy Nestle zbuduje centrum badań i rozwoju żywności w przyszłym roku w Sderot, mieście na Izraelskiej pustyni Negev. Nestle posiada 50.1 procent izraelskiego producenta Osem
Investments i wspólnie produkują snaki w fabryce w Sderot.Według Maariv, Nestle zainwestuje miliony dolarów na obsługę nowego centrum R&D. Jak podaje gazeta, szwajcarska firma posiada 17 ośrodków R&D na świecie, w dziedzinach słodyczy, kawy i produktów mlecznych,inwestując ponad $500 mln rocznie w badania. Udział Osem sięga 1.03 % przy 28.35 szekli w rozwijającym się rynku.
[2]
Friends of Al-Aqsa
http://www.aqsa.org.uk/flyers/boycott.html
[źródło izraelskich Nagród Jubileuszowych]
[3]
BOJKOT- GOPLANA ZAMIAST NESCAFÉ!
Za sprawa miedzynarodowego koncernu Nestlé próbuje sie, poprzez likwidacje miejsc pracy i wyprowadzenie produkcji poza granice naszego kraju, zamknac istniejacy od 1912 roku zaklad Goplana, symbol miasta i regionu. Od kiedy Nestlé pojawilo sie w Goplanie, prace stracilo dwa tysiecy
robotników. Zatrudnienie w naszym przedsiebiorstwie spadlo z ok. 2700 do 715 pracowników. Redukcje dotknely takze 2 tysiecy pracowników z kaliskich Winiar. Jednoczesnie w tym samym czasie koncern Nestlé odnotowal spore zyski. W przeciagu ostatnich 10 lat obroty firmy zwiekszyly sie z kilku
milionów zlotych do blisko 1,4 miliardów! Coraz glosniej mówi sie, ze koncern Nestlé do 2006 roku zamierza w ogóle zrezygnowac z dzialalnosci produkcyjnej w Polsce, jednak zachowa silna
pozycje na polskim rynku spozywczym. Na przyklad produkcja wytwarzanych do tej pory w poznanskiej Goplanie slodyczy zostanie przeniesiona na Wegry, do Czech, Bulgarii i innych krajów. Przystepujac do umów prywatyzacyjnych wladze koncernu obiecywaly zainwestowac w rozwój polskiego przemyslu spozywczego i zwiekszyc poziom zatrudnienia. Pracownicy-akcjonariusze firmy zostali oszukani. Danych obietnic nigdy nie dotrzymano.
Na pozycje naszej firmy zlozyla sie praca wielu pokolen Wielkopolan. Marka
Goplana jest rozpoznawalna przez zdecydowana wiekszosc Polaków. Dzis Goplana jest wypierana i zastepowana przez logo Nestlé, nie reklamuje sie slodyczy produkowanych w naszym zakladzie.
Dzialalnosc Nestlé budzi kontrowersje nie tylko w Polsce, ale na calym swiecie. W Hiszpanii i Korei Poludniowej w fabrykach koncernu wybuchaly w ostatnim czasie strajki. Swoje zastrzezenia do dzialan wladz Nestlé zglaszaja zwiazkowcy z Niemiec, Francji, Danii, i wielu innych panstw.
Organizacje humanitarne pietnuja polityke koncernu wobec krajów Trzeciego Swiata.
Podejmujac protest chcielibysmy zatem, po pierwsze, promowac marke Goplana, a po drugie wezwac wszystkich mieszkanców Wielkopolski i Polski o bojkot jednego z produktów Nestlé - Nescafé.
NIE KUPUJCIE, NIE PIJCIE KAWY NESCAFE!
Zadamy wiekszego szacunku dla naszej pracy, dorobku i tradycji!!!
Najpierw ludzie, potem zyski!!!
KZ NSZZ "Solidarnosc" oraz pracownicy poznanskiej Goplany
Zrodlo: indymedia, 10.06.2004
Nestlé to jeden z najwiekszych na swiecie koncernów spozywczych, skupiajacych lacznie ok. 140 zakladów. W ponad 90% sa one zlokalizowane w krajach poza rodzima Szwajcaria. Laczna suma obrotów koncernu jest duzo wyzsza niz wynosi polski budzet. W Polsce znamy tego producenta z takich wyrobów jak baton Lion, platki sniadaniowe Nestlé Pacyfic, kawa Nescafé, woda mineralna Naleczowianka, wreszcie czekolada Golpana czy koncentraty spozywcze Winiary.
Firma Nestlé pojawila sie w Polsce w 1993 roku. Pierwszego roku dzialalnosci, jak sama podaje, odnotowala obroty rzedu 8 mln. zlotych. W 2003 roku obroty te wyniosly juz blisko 1 miliard 400 mln. zlotych. Wdrazany od wielu miesiecy program Globe, który - jak utrzymuja wladze koncernu - ma "polepszyc funkcjonowanie firmy poprzez ujednolicenie" ma przyniesc calemu koncernowi Nestlé (w skali globalnej) 3 miliardy franków szwajcarskich oszczednosci! Jednoczesnie na przestrzeni ostatnich lat Nestlé zwolnilo w Polsce tysiace pracowników. Na przyklad w poznanskiej Goplanie prace stracilo dwa tysiace ludzi, w kaliskich Winiarach równiez dwa tysiace, w lezacej pod Slupskiem Kobylnicy dwiescie osób. Coraz czesciej slychac, ze Nestlé do 2006 roku generalnie chce sie wycofac z dzialalnosci produkcyjnej w Polsce, ale oczywiscie zachowa zdobyta, dominujaca pozycje na rynkach dystrybucji.
Taka taktyka wladz koncernu jest charakterystyczna w odniesieniu nie tylko do Polski. Od poczatku 2002 roku do konca 2003 w sumie zamknieto lub sprzedano 23 zaklady pracy na calym swiecie. Wywolalo to spore protesty zwiazkowców. W Hiszpanii i Korei Poludniowej wybuchly strajki. Na dorocznej Europejskiej Radzie Nestlé, miejscu spotkan zwiazkowców i przedstawicieli dyrekcji koncernu, która odbyla sie na poczatku wrzesnia 2003 roku, przedstawiciele zwiazków z zakladów europejskich nie pozostawili na swojej firmie suchej nitki. Za najwiekszy problem uznano oczywiscie alokacje i zamykanie kolejnych zakladów pracy. Szczególne ostre sady ferowala delegacja z Francji okreslajac Nestlé jako potentata przemyslu spozywczego, ale karla dialogu spolecznego. Stwierdzono, iz oczekuje sie od pracowników, ze beda bezkrytycznie akceptowac to co szefostwo Nestlé powie, a kto ma inne zdanie powinien sie pozegnac z praca. Jorg Lindner z Niemiec zarzucil, ze w firmie uzyskuje sie zyski przede wszystkim dzieki redukcjom kosztów. "Osiaga pan zyski - grzmial na Wiceprezesa Nestlé Larsa Olofsson'a - jesli koszty obetnie lokalnym firmom". Przedstawiciel Polski Jan Feter z "Solidarnosci" (Zaklady Winiary - Kalisz) powiedzial sarkastycznie, iz w wyniku takiej polityki firmy, Nestlé jest postrzegane jako biuro obrotu nieruchomosciami, a nie koncern spozywczy. Zarzucil takze stosowanie mobbingu wobec pracowników, dreczenie i zarzadzanie przez stres. Przedstawiciele z Danii w ogóle zbojkotowali posiedzenie Rady.
Dodajmy ze katolickie Stowarzyszenie "Maitri" zarzuca Nestlé, ze w pogoni za zyskami i oszczednosciami koncern ten jest odpowiedzialny za zatrudnienie dzieci w warunkach pracy niewolniczej na Wybrzezu Kosci Sloniowej - glównego (60% rynku) eksportera kakao - poprzez narzucanie producentom niskich cen tego surowca. Wladze Nestlé w sprawie tej odmawiaja komentarza.
BOJKOT Nestlé za nieodpowiedzialne promowanie substytutów naturalnego mleka matki. Nestle rozpowszechnia pokarmy sztuczne dla niemowlat i zniecheca do karmienia piersia przez nieuczciwe praktyki jak rozdawanie darmowych próbek, nie informowanie o szkodliwosci stosowania pokarmu sztucznego i czeste nie umieszczenie informacji na metkach w jezyku kraju, w którym sprzedawane sa produkty. Wg danych UNICEF odwrócenie spadku karmienia piersia uratowaloby zycie 1,5 mln dzieci rocznie. Ponadto w krajach, gdzie wystepuja trudnosci z woda pitna, niebezpieczenstwo smierci z powodu zatrucia jest 25 razy wyzsze w przypadku pokarmów sztucznych. Nestle zajmuje 1 miejsce na liscie najczesciej bojkotowanych kampanii opublikowanej przez Ethical Consumer Magazine.
Nestle, swiatowy potentat w produkcji artykulów spozywczych, w tym zywnosci dla niemowlat i malych dzieci (40% udzialu w rynku mieszanek mlecznych), jest uwazany za firme, która absolutnie nie respektuje przepisów Miedzynarodowego Kodeksu i jej praktyki marketingowe zostaly uznane za nieetyczne. Od wielu lat brytyjska organizacja Baby Milk Action organizuje na calym swiecie kampanie bojkotu Nestle. Aktualnie do kampanii dolaczyly organizacje spoleczne z 20 krajów, a w Wielkiej Brytanii akcja ta ma poparcie kosciola, zwiazków zawodowych, organizacji studenckich, organizacji przedsiebiorców, organizacji konsumenckich i niektórych polityków. Bojkot polega na niekupowaniu produktów firmy, nie tylko zywnosci dla niemowlat, ale równiez innych wyrobów, takich jak: slodycze, kawa, woda mineralna, kosmetyki i zywnosc dla zwierzat, czyli ogromnej oferty rynkowej Nestle. Organizatorzy i uczestnicy tej akcji maja nadzieje, ze wieloletni nacisk opinii publicznej zmusi w koncu koncern do zmiany swoich praktyk marketingowych.
http://www.federacja-konsumentow.org.pl/modules.php?name=News&file=article&s
id=92
- Na rynku polskim Nestle posiada: Goplana (produkuje m.in. Princessa), Winiary. Ta szwajcarska kompania posiada 50.1% udzialów w izraelskim producencie zywnosci Osem Investments. W grudniu 2000 zapowiedziala, ze zainwestuje miliony dolarów na otwarcie nowego osrodka Research & Development w izraelu [1]. W 1998, Pan Peter Brabeck-Letmathe w imieniu Nestle przyjal Nagorde Jubileuszowš od premiara Netanyahu. Nagroda ta jest najwyzszym wyrazem uznania przyznawanym przez "Panstwo Izrael" dla tych jednostek i organizacji, które przez swoje inwestycje i relacje biznesowe, najwiecej uczynily dla wzmocnienia izraelskiej ekonomii [2].
http://www.viva-palestyna.pl/news/news.php?news=inicjatywy/bojkot.php
Taktyka sprzedazy produktów mlecznych firm Nestle, Danon, Gerber, Milupa i in. opiera sie na systematycznym zachecaniu matek nowo urodzonych dzieci a takze kobiet w ciazy do zastepowania lub uzupelniania karmienia naturalnego mlekiem sztucznym. Przedstawiciele handlowi wciskaja matkom falszywe, wyidealizowane informacje o produkcie.
http://pl.indymedia.org/pl/2003/08/2341.shtml
http://poland.indymedia.org/pl/2004/01/3533.shtml
http://www.ekonsument.pl/strona.php?sub=poradnik&menu=3&dzial=czekolada
http://www.ekonsument.pl/strona.php?sub=poradnik&menu=3&dzial=kawa
[4] Więcej na stronie:
http://www.inminds.co.uk/boycott-israel.html
Źródło : Viva Palestyna,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz