czwartek, 28 lipca 2011

Bojkotuj Caterpillar ...Caterpillar - jedyna firma na świecie budująca specjalne buldożery o przeznaczeniu militarnym do burzenia domów


Caterpillar w Palestynie:

Od 1967 r. Izrael wykorzystal buldozery Caterpillara do zburzenia niemal 12000 palestynskich domów, pozostawiajac niemal 70000 ludzi bez dachu nad glowa;.

Od wybuchu palestynskiego powstania we wrzesniu 2000 r. Izrael zburzyl domy 12737 Palestynczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. W ciagu ostatnich dwóch lat izraelska armia wykorzystala buldozery Caterpillara do wyrugowania 200000 palestynskich drzew oliwnych. W kwietniu 2002 r. Caterpillary D9 zburzyly cale osiedle w obozie dla uchodzców w Dzeninie. Rachel Corrie, amerykanska pokojowa aktywistka, zostala zamordowana przez Caterpillar D9 16 marca 2003 r. gdy, nie uzywajac przemocy, uslowala uniemozliwic mu zniszczenie palestynskiego domu w Strefie Gazy. Caterpillar czerpie dochody z budowy przez Izrael wysokiego na osiem metrow muru i ogrodzenia, które zagarnie okolo 40% Zachodniego Brzegu pod pozorem zwekszenia bezpieczenstwa Izraela. Mur oddziela Palestynczyków od ich ziem uprawnych i odcina niektóre wioski od reszty Zachodniego Brzegu, czyniac 100 000 ludzi kompletnie odcietymi od swiata.


Miedzynarodowy Ruch Solidarnosci (ISM)

CATERPILLAR D9 - NARZEDZIE ZBRODNI NA RACHEL CORRIE

16 marca 2003 w Rafah, okupowanej Strefie Gazy, 23-letnia amerykanska pokojowa aktywistka Rachel Corrie z Olympii w stanie Washington, zostala zamordowana przez operatora izraelskiego buldozera. Rachel wystepowala w Strefie Gazy jako wolontariuszka organizacji International Solidarity Movement (Miedzynarodowy Ruch Solidarnosci) sprzeciwiajaca sie wyburzaniu domów Palestynczyków.

Rachel i 7 innych aktywistów ISM, którzy przebywali w Hi Es Salam, rejonie miasta Rafah w Strefie Gazy, próbowali zapobiegac zrównywaniu z ziemia palestynskich terenów i wlasnosci. Obecne tam byly 2 buldozery izraelskiej armii okupacyjnej oraz czolg. Przez pierwsze 2 godziny aktywisci bawili sie w "kotka i myszke" usilujac zapobiegac nielegalnemu wyburzaniu przez fizyczne blokowanie przejazdu dwóm buldozerom.

Raport, przeslany e-mail`em z Palestine Monitor, stwierdzal:

"23-letnia Rachel Corrie ze stanu Washington zostala zabita w chwili, gdy usilowala zapobiec zniszczeniu palestynskiego domu przez buldozery armii izraelskiej. Pozostali obcokrajowcy, którzy byli z nia, twierdza, ze operator buldozera byl swiadomy obecnosci Corrie i kontunuowal niszczenie domu. Poczatkowo zrzucil na nia piach i i ciezkie gruzy, nastepnie buldozer przewrócil ja na ziemie i przejechal po niej, lamiac ramiona, nogi i klatke piersiowa. Zostala przetransportowana do szpitala, gdzie pózniej zmarla. W ataku ranny zostal jeszcze jeden obcokrajowiec, który równiez zostal hospitalizowany - na tym etapie jego narodowosc jest nieznana"(15 III 2003).

Oswiadczenie prasowe ISM:

"Rachel mieszkala w palestynskich domach, którym zagrazalo nielegalne wyburzenie. Dzisiaj Rachel, razem z innymi aktywistami, stala przed domem przeznaczonym do nielegalnego zniszczenia. Zgodnie z zeznaniami swiadków, Rachel wybiegla przed drugi z buldozerów izraelskiego wojska, uczestniczacy w wyburzaniu palestynskiego domu. Swiadkowie twierdza, ze Rachel byla calkowicie widoczna dla kierowcy buldozera i nie zrobila nic, co mogloby sprowokowac atak."


Ostatnie listy Rachel Corrie do rodziców :

Mamo,

Kocham Cię. Bardzo za Tobą tęsknię. Śnią mi się czołgi i buldożery, które jeżdżą dokoła naszego domu, podczas gdy my siedzimy w środku. Czasami adrenalina działa znieczulająco przez całe tygodnie – po to, by pewnego wieczoru lub nocy realność obecnej sytuacji znów mnie dopadła. Naprawdę boję się o ludzi tutaj. Wczoraj widziałam jak ojciec wyprowadził za rękę dwójkę malutkich dzieci wystawiając je przy tym na widok czołgów, wieży snajperskiej, buldożerów i dżipów, bo myślał, że jego dom zostanie wysadzony w powietrze ...

CZYTAJ DALEJ TU : http://palestyna.wordpress.com/2011/05/24/rachel-corrie-nie-rusze-sie-stad/


Źródło :

Viva Palestyna,

http://grono.net/islam/topic/963058/sl/caterpillar-d9/

http://palestyna.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz